Ekonomi

MASKİ, Güneş Santralleri ile 28 Milyon TL Elektrik Üretti

MASKİ Genel Müdürlüğü, Manisa merkez ve Alaşehir’de inşa ettiği güneş enerjisi santralleri ile bugüne kadar 28 milyon TL elektrik üretti. Hayata geçirilen projelerle hem Manisa’nın doğası korundu hem de elde edilen gelir Manisa’ya yatırım olarak geri döndü.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak önemli projelere imza atıyor. Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen güneş enerjisi santrali yatırımlarının ardından Yunusemre’nin Seyitli Mahallesi’nde Manisa merkez atıksu arıtma tesisi ve toplam 2 megavatlık tesisler inşa edildi. Ardından 2023 yılında Alaşehir Atıksu Arıtma Tesisi’nin bulunduğu bölgede 1 megavatlık bir tesis daha Manisa’nın geleceğine kazandırıldı.

Seyitli’deki 5 megavatlık tesis son aşamada

MASKİ Genel Müdürlüğü, Yunusemre ilçesi Seyitli Mahallesi’ne 5 megavatlık bir tesis daha inşa ediyor. Çalışmalarda son aşamaya gelinen tesis ile üretilen elektrik daha üst seviyelere taşınacak.

“Çevre yatırımlarına büyük önem veriyoruz”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Çevre dostu yatırımlara çok önem veriyoruz. Bunlardan biri de güneş enerjisi santralleri. Bu yatırımlarla elektrik maliyetlerimizi önemli ölçüde azaltıyoruz. Ama en önemlisi çevremizi koruyoruz. Karbon salınımını azaltarak. , ülkemizin ve hatta dünyamızın geleceğine sahip çıkıyoruz.Bugüne kadar 28 milyon TL eşdeğer elektrik ürettik.Seyitli’deki 5 megavatlık tesisimizi kısa süre içinde devreye alacağız.Seyitli’deki tesis devreye girdiğinde 14 milyon kilovatsaat enerji ile işletmeye aldığımız enerji giderlerimizin yüzde 15’ini güneşten karşılayacağız” dedi. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlarımıza devam edeceğiz. Manisa’yı mutlu yarınlara taşıyacak projelerimizle kazanan yine Manisalı ve Manisalı hemşehrilerimiz olacak.” – MANİSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu